Kommuner erbjuds videosamtal med kvotflyktingar
Alla kommuner som anvisas att ta emot kvotflyktingar ska erbjudas möjlighet att genomföra videosamtal med flyktingarna innan de kommer till Sverige.
Videosamtalen genomförs via Teams i anslutning till att flyktingarna får förberedande insatser genom International Organization for Migration (IOM). Samtalen är tänkta att stärka kvotflyktingarna i deras mentala förberedelser och ge kommunerna möjlighet att ordna ett mer anpassat mottagande.
Det nya arbetssättet testades under hösten 2024 för de kommuner som anvisades kvotflyktingar från Migrationsverkets uttagningar i Tanzania och Uganda. Både kommuner och kvotflyktingar upplevde att samtalen var värdefulla.
Projekt K.V.O.T på Migrationsverkets utlandssektion har utvecklat det nya momentet, som har fått namnet Tidig kontakt. Det utgör nu en ordinarie del i vidarebosättningsprocessen.
Läs mer i Delrapport 1 Tidig kontakt Pdf, 606.5 kB, öppnas i nytt fönster..