Om Migrationsverket Jobba hos oss

Här kan du läsa om aktuella lediga jobb och hur det är att arbeta på Migrationsverket.

Kvinna med glasögon som sitter vid en laptop och ler.
Vi behöver nya engagerade
medarbetare till olika delar
av vår verksamhet
Vi söker nya medarbetare
Vårt uppdrag och våra arbetsuppgifter påverkas av omvärlden och förändras i takt med det som händer där. Var du än tar plats hos oss så kommer du att ha variation i arbetet, i uppgifterna du utför och frågorna du hanterar – det är utvecklande!
Lediga jobb

Vi som jobbar här

Vi som arbetar på Migrationsverket har många olika erfarenheter och kompetenser. Den mångfalden är viktig eftersom vårt uppdrag är brett och arbetsuppgifterna varierar. Här kan du lyssna på lite jobbsnack från våra medarbetare!

Ali, team­le­dare

Att leda och motivera teamet för att säkerställa effektivitet, måluppfyllelse och en positiv arbetsmiljö – så beskriver Ali sitt uppdrag på ett av Migrationsverkets förvar. Han arbetar som teamledare och har ett övergripande ansvar för de handledare som arbetar ute på avdelningen. Ali säkerställer även att såväl handledare som handläggare på avdelningen följer de riktlinjer som finns och den lagstiftning som gäller, för att verksamheten ska fungera korrekt och på ett ansvarsfullt sätt.

Sara, informationssäkerhetsexpert

Efter studier och arbete inom privat sektor blev rollen som informationssäkerhetsexpert på Migrationsverket Saras första statliga jobb. Läs mer om hennes jobb och hur det är att balansera it-världen med juridik.

Violeta, hand­läg­gare

På en av Migrationsverkets förvarsenheter jobbar Violeta. Hon är handläggare och ingår i det så kallade återvändandeteamet där man arbetar med personer som har ett beslut om att de måste lämna Sverige – men där det finns en risk för att man avviker och inte följer sitt beslut.