
Du får ett erbjudande om forskning och ett signerat mottagningsavtal
Innan du ansöker om uppehållstillstånd för forskare behöver du ha ett signerat mottagningsavtal som din forskningshuvudman skickar till dig.

Du ansöker
Du fyller i ansökan och bifogar de dokument som krävs. I ansökan anger du vilken svensk ambassad eller generalkonsulat som du vill besöka för att visa upp ditt pass.

Väntetid innan vi börjar titta på ansökan
Nu följer en period av väntan innan Migrationsverket kommer att titta närmare på din ansökan.

Migrationsverket handlägger din ansökan
Migrationsverket går igenom alla uppgifter som rör din ansökan och utreder om du kan få uppehållstillstånd. Om vi direkt kan se att du inte uppfyller kraven för att få uppehållstillstånd kan vi fatta beslut om att avslå din ansökan.
Vi kontaktar dig om vi behöver mer information. I vissa fall kontaktar vi din arbetsgivare för ytterligare information.

Visa pass och lämna fingeravtryck
Innan vi kan ta beslut om EU-blåkort måste du visa upp ditt pass. Du behöver också lämna fingeravtryck och bli fotograferad. De uppgifterna används senare för att tillverka ett uppehållstillståndskort till dig, om du får tillstånd för längre tid än tre månader.
Digital passkontroll
I vissa fall kommer Migrationsverket meddela dig att du ska visa upp passet i en digital passkontroll via en app. Om du får uppehållstillstånd kommer du att få lämna fingeravtryck och bli fotograferad på Migrationsverkets servicecenter när du har kommit till Sverige.
Du som visar upp ditt pass digitalt, men också har blivit kallad till intervju, behöver boka en tid för besök på en ambassad eller ett generalkonsulat. Under besöket kan du också få lämna fingeravtryck och bli fotograferad.
Läs mer om digital passkontroll
Visa pass och lämna fingeravtryck på ambassad
Om du inte blir erbjuden en digital passkontroll kommer vi be dig att boka en tid för att visa upp passet på den ambassad eller det generalkonsulat som du valde i din ansökan.
Om du behöver visum för att resa till Sverige kan du även få lämna fingeravtryck och bli fotograferad vid besöket.

Du får beslut
När beslutet är klart får du ett mejl eller ett brev där det står om du har fått uppehållstillstånd eller om du har fått avslag på din ansökan. Beslutet skickas sedan till ambassaden eller till ditt ombud via post. I vissa fall behöver du själv boka tid på ambassaden för att hämta det. När du får beslutet kan du ta del av vilka skäl beslutet grundar sig på. Om du får uppehållstillstånd har du rätt att arbeta som forskare i Sverige så länge tillståndet är giltigt. Om du får avslag på din ansökan och befinner dig i Sverige, ska du förbereda dig för att lämna landet.