Simon, systemutvecklare

Simon studerade på civilingenjörsprogrammet i medieteknik innan han började arbeta som systemutvecklare på Migrationsverket. Enligt honom är förmånerna bland det bästa med jobbet – till exempel att han har möjlighet att anpassa sina arbetstider efter lämning och hämtning på förskolan.

Man med lockigt hår i beige hoodie i fotostudio, poserar mot kameran.

Simon, systemutvecklare på Migrationsverket.

Tätt samarbete med teamet och en förmåga att vara snabbfotad – det är ett par av sakerna som Simon lyfter när han berättar om sitt jobb. Systemutvecklare är hans huvudsakliga roll, men inom sitt team har han också ett extra ansvar som produktägare.

– I mitt team jobbar vi nästan alltid ihop och pratar högt med varandra om olika lösningar. Det är varierande uppgifter med hög komplexitet och mycket samarbete.

Utma­nande med en it-miljö som byggts upp under lång tid

På frågan om vad som är mest utmanande med jobbet svarar Simon att det är att hänga med i utvecklingen och att vara en myndighet med modern teknologi:

– Vi måste följa takten i omvärlden och hålla oss uppdaterade på vad som händer, det är en stor men också rolig utmaning. På många områden ligger vi långt fram jämfört med andra verksamheter, men det svåra kan vara att implementera nya lösningar i en organisation med en stor och komplex it-miljö som också byggts upp under lång tid. Det hade varit lättare om allt var nytt från början, men så funkar det ju inte.

En annan utmaning med jobbet är att förhålla sig till de andra utvecklarteamen. Simon ingår i en så kallad systemutvecklarplattform som har ett mer övergripande uppdrag att stötta övriga systemutvecklare på myndigheten.

– De andra teamen jobbar mer riktat mot specifika områden, där kan det finnas förändringar och nya lagar som gör att även vi måste tänka om. Då behöver vi jobba snabbt och agilt.

Jobbet på Migrationsverket är Simons första tillsvidareanställning efter att ha läst civilingenjörsprogrammet i medieteknik.

Lätt att pussla ihop jobbet med privat­livet

– Förmånerna man har som anställd här är verkligen bland det bästa med jobbet. Jag kan styra min flextid som det passar mitt liv, vilket gör att jag till exempel kan hämta tidigare på förskolan ibland och i stället jobba några timmar senare på kvällen.

Möjligheterna till utveckling och att få större ansvar är en annan av fördelarna Simon ser med sitt jobb.

− Jag har fått gå både interna och externa utbildningar, bland annat inom Java. Jag har också gått Försvarsmaktens kurs Utveckling av grupp och ledare (UGL) eftersom jag vill inrikta mig mer mot att jobba med ledarskap och coaching. Förutom de positiva sakerna som påverkar mig personligen gillar jag att få göra verklig nytta, och det gör man när man jobbar här.

Lediga jobb

Kravanalytiker

Vi söker kravanalytiker till Digitaliserings- och utvecklingsavdelningen. Har du den kompetens och de personliga egenskaper vi söker? Då erbjuder vi ett omväxlande och ansvarsfullt arbetsliv med goda utvecklingsmöjligheter, bra kollegor och ...

Azzaya, systemutvecklare

Kort efter att Azzaya avslutade sina studier inom ekonomi och it på Stockholms universitet började hon på Migrationsverkets it-traineeprogram i rollen som systemutvecklare. Att vara it-trainee innebär att hon får fortsätta lära sig nya saker efter utbildningen – och samtidigt jobba.

Sara, informationssäkerhetsexpert

Efter studier och arbete inom privat sektor blev rollen som informationssäkerhetsexpert på Migrationsverket Saras första statliga jobb. Läs mer om hennes jobb och hur det är att balansera it-världen med juridik.

Jonny, produktägare

Till skillnad från nästan alla sina kollegor saknar Jonny bakgrund inom it – ändå jobbar han som produktägare på it-avdelningen och menar att det är en styrka att kunna erbjuda en annan typ av kompetens. Läs mer om hans bakgrund och vad han bidrar med!