Varför sökte du till Migrationsverkets it-traineeprogram?
Jag har varit egenföretagare i 25 år, men kände att jag ville göra något annat och blev färdig med min utbildning inom data- och systemvetenskap i januari 2024. Den första tanken med att söka till it-traineeprogrammet var i rollen som utvecklare, men man kunde man även anmäla intresse för projektledning så jag tänkte att jag kryssar i den rutan också – eftersom jag läste projektledning under min utbildning.
Vilka förväntningar har du på it-traineeprogrammet?
Jag ser fram emot att få lära mig ännu mer under resten av traineeprogrammet. Förra veckan gick jag en upphandlingsutbildning och om några veckor ska jag gå en scrum master-utbildning, det tycker jag ska bli väldigt roligt. Det är så lyxigt att få jobba och plugga samtidigt.
Vad tycker du utmärker Migrationsverket som arbetsgivare och it-arbetsplats?
Jag tycker att Migrationsverket är en modig myndighet, och det hör väl ihop med värdegrunden där ett av värdeorden är just mod. Det är modigt att ta in mig i den här rollen och ge mig det förtroendet när jag är så pass ny.