
Du ansöker och bokar tid
E-tjänst:
Om du ansöker via e-tjänsten kommer vi kontakta dig med information om hur du ska göra för att lämna fingeravtryck och bli fotograferad.
Blankett:
Om du ansöker på blankett fyller du i blanketten och skickar in den till Migrationsverket. Vi kontaktar dig med information om hur du ska göra för att lämna fingeravtryck och bli fotograferad.

Bli fotograferad och lämna fingeravtryck
För att få främlingspass behöver du bli fotograferad och lämna fingeravtryck. När din ansökan är registrerad kommer du att få information om när du ska boka tid för fotografering och fingeravtryck.
Barn måste ha vårdnadshavare eller god man med sig. Om du vill hämta ditt främlingspass på en annan ort än där du blir fotograferad ska du berätta det för oss vid ditt besök.

Migrationsverket handlägger
Migrationsverket går igenom alla uppgifter i din ansökan. Vi kontaktar dig om vi behöver mer information.

Du får beslut
När beslutet är klart skickar vi hem det till dig med post. Det kan sedan ta upp till 14 dagar innan du kan hämta ditt pass. Vi kommer att skicka ett brev till dig när det är dags att hämta det.

Hämta ditt nya pass
Du kan se på Min sida var du ska hämta ditt nya pass. Om du ska hämta på något av Migrationsverkets servicecenter ska du boka tid för besöket. Om du ska hämta ditt främlingspass eller resedokument på något av Statens servicecenter behöver du inte boka tid innan du går dit.