Arbetsgivare – Efter beslut Arbetstagaren har fått nej på sin ansökan

Personen du vill anställa har fått avslag på sin ansökan om arbetstillstånd eller uppehållstillstånd för att arbeta i Sverige.

Om du vill se informationen som riktar sig till arbetstagaren, kan du titta på sidan Du har fått beslut – Arbeta – Du har fått nej på din ansökan

Om personen som du vill anställa har fått avslag på sin ansökan om arbetstillstånd har hen inte rätt att arbeta, bo eller vistas i Sverige.

Om arbetstagaren befinner sig i Sverige när Migrationsverket avslår ansökan har hen tre veckor på sig att lämna Sverige och Schengenområdet från det att beslutet togs emot.

Överklaga beslutet

Beslutet från Migrationsverket går att överklaga. I beslutet står det hur det går till och inom vilken tid ett eventuellt överklagande måste skickas in. I beslutet står det också om arbetstagaren har rätt att stanna kvar i Sverige medan överklagandet prövas.

När beslutet har fått laga kraft går det inte längre att överklaga.

Läs mer om att överklaga

  • Arbetstagare som har fått avslag på ansökan om arbetstillstånd och fått ett utvisningsbeslut har rätt att arbeta under överklagandeprocessen – fram tills beslutet har fått laga kraft.
  • Arbetstagare som har fått avslag på ansökan om arbetstillstånd, och som har ett redan gällande utvisningsbeslut som har fått laga kraft, har inte rätt att arbeta under överklagandeprocessen.

Om arbetstagaren har fått beslut om avvisning som ska genomföras omedelbart

Om arbetstagaren har fått ett beslut om avvisning som ska genomföras omedelbart måste hen lämna Sverige så snart beslutet har tagits emot, även om hen väljer att överklaga.

Om du anställer någon som inte har rätt att arbeta

Det är straffbart för en arbetsgivare att anställa en person som inte har rätt att vara eller arbeta i Sverige. Arbetsgivaren kan få betala en straffavgift eller dömas till böter eller fängelse. Arbetsgivaren riskerar också att bli fråntagen rätten till offentliga stöd, bidrag och förmåner och kan bli återbetalningsskyldig till tidigare utbetalda bidrag. Rätten att delta i offentlig upphandling kan också påverkas.