2026-07-06
Ny mötesplats för ukrainare i Sverige
Det finns en ny mötesplats för ukrainare i Sverige, som ska ge stöd, vägledning och information.
Här hittar du kontaktuppgifter och adresser för redovisning av uppgifter och ansökan om statlig ersättning. Vem du ska kontakta eller vart du ska skicka in din ansökan beror på om du använder e-tjänsten eller inte, och om personen du ansöker om ersättning för är asylsökande, skyddsbehövande enligt massflyktsdirektivet, bevisperson eller nyanländ.
2026-07-06
Ny mötesplats för ukrainare i Sverige
Det finns en ny mötesplats för ukrainare i Sverige, som ska ge stöd, vägledning och information.
2026-06-30
Vissa schablonersättningar har inte kunnat betalas ut i juni
Både schablonersättningen för initiala kostnader (IK) för nyanlända och dygnsschablonen för ensamkommande barn med tillfälligt skydd enligt massflyktsdirektivet (DGNBM) har på grund av tekniska fel i verkets plattformar inte kunnat betalas ut med övriga beviljade ersättningar som kommunerna redan fått information om denna månad via e-tjänsten Ansök om statlig ersättning.
2026-06-12
Ansökningskort införs i samband med migrationspakten
Den 12 juni 2026 införs EU:s migrations- och asylpakt. Den innebär att alla EU:s medlemsstater kommer att ha gemensamma regler inom flera områden.