Om Migrationsverket Jobba på förvaret
Om du gillar att arbeta med människor, trivs med variation och vill ha ett nära samarbete med dina kollegor kommer du också att trivas med ett jobb på förvaret. De närmaste åren ska förvarsverksamheten växa och vi behöver bli fler som jobbar här.
Att jobba som handledare på förvaret
De flesta som jobbar på Migrationsverkets förvar är förvarshandledare. I den rollen ingår arbete med de förvarstagnas vardag – till exempel deras aktiviteter, måltider och även medverkan vid resor till tandläkare och vård med mera. Förvarshandledaren genomför också in- och utskrivningssamtal samt informerar om beslut i personens ärende.
Som förvarshandledare jobbar du alltid i ett team med andra förvarshandledare och en teamledare. Tillsammans bidrar ni till att miljön är lugn, trygg och säker och att det är ordning på avdelningen. Samarbetet i teamen är en sida av arbetet som många av våra medarbetare på förvaret säger att de uppskattar. Eftersom förvaret är bemannat dygnet runt arbetar alla förvarshandledare enligt schema.
Sommarjobb
Sommaren är kort, men erfarenheterna från oss räcker länge. Ett sommarjobb på Migrationsverkets förvar ger värdefulla meriter att lägga till i ditt CV. Den stora rekryteringen gör vi i januari, men vi kan även söka sommarjobbare längre fram under våren.
När vi har sommarjobb och andra lediga tjänster inom förvaret hittar du dem på sidan Lediga jobb.
Vi jobbar på förvaret

Ali, teamledare
Att leda och motivera teamet för att säkerställa effektivitet, måluppfyllelse och en positiv arbetsmiljö – så beskriver Ali sitt uppdrag på ett av Migrationsverkets förvar. Han arbetar som teamledare och har ett övergripande ansvar för de handledare som arbetar ute på avdelningen. Ali säkerställer även att såväl handledare som handläggare på avdelningen följer de riktlinjer som finns och den lagstiftning som gäller, för att verksamheten ska fungera korrekt och på ett ansvarsfullt sätt.

Alicia, handledare
På Migrationsverkets många förvarsenheter finns handledare som förutom säkerhet ansvarar för bevakning och att verkställa beslut. En av dessa handledare är Alicia.

Takis, teamledare
Takis arbetar som teamledare på ett av Migrationsverkets förvar där han har ett övergripande ansvar för avdelningens handläggare. I hans roll ingår lite av varje – planering, resurssättning, vägledning och fördelning av arbetsuppgifter. Han kan helt enkelt beskrivas som spindeln i nätet för handläggarna.